Løypenr:
118Lengde:
5,3 kmStandard preppetype:
KlassiskSist preparert:
02.03.2025Siste preppetype:
KlassiskLøypetype:
LysløypePrepareres av:
Oslo kommune, BymiljøetatenOmråde:
Nordmarka sydDenne løypa går på skogsbilveien fra Sognsvann til Ullevålseter - øst for vannet - og er "hovedløypa" fra Sognsvann og inn i Nordmarka. Veien er veldig mye brukt, både sommer og vinter. Ønsker du å gå litt mer i fred, kan du velge løype 705, som tar opp til høyre ved Svartkulp, ca. 900 meter fra start. Du kan også komme til Hammeren ved å ta opp her, og følge løype 371 på Ankerveien.
Løypa innover fra Sognsvann burde være lett for de fleste - den har bare noen slake motbakker etter vannet, ellers er den for det meste ganske flat. Strekningen med stigning er på ca. 1,7 kilometer (fra ca 200 til vel 300 moh.). Før Store Åklungen flater løypa ut, og følger vannet videre innover. Her passerer du 60 grader nord.
Siste del av løypa består av en ca. 400 meter lang bakke opp til Ullevålseter. Rett før bakken, går løype 1375 mot høyre. Den fører ned til Skjærsjødammen, og har forbindelse til bl.a. Hammeren og Kikutstua.
På Ullevålseter er det mat og drikke å få kjøpt. Herfra åpner det seg en rekke muligheter for å fortsette turen. Du kan komme til Kikutstua ved å velge løype 799, som går ned til Østre Aurtjern. Der er det dessuten forbindelse til Kobberhaughytta og Langmyr/Nordmarkskapellet. Løype 274 går mot Tryvannstua via Skjennungen, med mulig avstikker til Skjennungstua, mens løype 210 er lysløypa til Frognerseteren. Du kan også komme tilbake til Sognsvann ved å ta løype 303 eller løype 1272, som begge går på vestsiden av vannet.