Friluftsglede: Over 40 instruktører skal ta i mot 4000 barn i Oslo-skolen denne våren. 

Tusenvis av skolebarn skal ut i Marka

Nå starter prosjektet Friluftsglede. Med ni millioner i støtte fra Sparebankstiftelsen DNB skal enda flere Oslo-elever lære om friluftslivet.
Tekst og foto: Christine Amdam
Publisert 07.05.2025

– Målet er å få med alle Oslo-skolene ut. Det å lære små barn om skogen, dyrene, planter, og hva kan man spise og ikke spise; det er superviktig, sier Håvard S. Abrahamsen, generalsekretær i Skiforeningen.

– Gode vaner formes tidlig.

På Trollvann i Lillomarka er instruktørene samlet dagen før dagen. De går gjennom de siste detaljer før de første elevene skal komme. Leirplasser, spiselige vekster, det er mye som må befares. Og generalsekretæren er med.

– Lillomarka er fantastisk. Her er det tett skog, variert skog og gammelskog, sier Abrahamsen.

Sparebankstiftelsen gir 9 millioner i støtte over 3 år til prosjektet.

Dette er Friluftsglede

  • Drøyt 60.000 deltagere siden oppstarten i 2008. 
  • Høsten 2024 deltok 4000 elever fordelt på 52 skoler.
  • Foregår ved Skullerud, Grorud v/Badedammen og Trollvann. 
  • Tilbudet er fullfinansiert til skolene, takket støtte fra være gavegivere, stiftelser og det offentlige.  
  • Arrangerer også aktivitetsdager i helgene og har ulike ferietilbud i Skiforeningens regi. 

Mye å lære

– Se her a! Det er granskudd allerede.

En av instruktørene vifter ivrig med armene. Og granskuddet er allerede på vei inn i munnen for å smakes på. Alle må teste; granskudd, rognskudd og blåbærkart.

– Det er kjempebra at flere får være med oss ut på tur. Tidligere har dette prosjektet vært forbeholdt skoler med en høy andel elever med minoritetsbakgrunn.

Mange av elevene som er med har aldri vært ute i skogen før, og med erfaring fra hjemlandet tror foreldrene at Marka er farlig. Barn får sitt første møte med ulendt terreng, elgbæsj og rumpetroll.

Kart og kompass: Generalsekretær Håvard S. Abrahamsen og de andre instruktørene får innføring i kart og hvor de bortgjemte stedene barna skal få oppleve ligger. 

Ulik erfaring

– Vi merker stor forskjell på skolene. På noen skoler er det mange turvante barn. Ta for eksempel den skolen som ligger rett nedi svingen her. For dem er området rundt Trollvann en forlengelse av skolegården, sier leder på Trollvann, Merete Olsson.

– De er nesten bedre kjent enn oss, skyter en av instruktørene inn.

1165 barn skal i løpet av våren og sommeren oppleve og utforske naturen rundt Trollvann. Totalt skal 4000 elever i sving, fordelt på Trollvann, Grorud og Skullerud. 52 skoler er påmeldt og over 40 instruktører står klare.

– Vi er superstolte av Friluftsglede. I formålet til Skiforeningen heter det at vi skal fremme friluftslivet, og her lærer vi opp de kommende generasjoner, sier Håvard S. Abrahamsen.

Spiselige vekster: Instruktørene finner ting som elevene skal få smake på. Her oppdages rognskudd og blåbærkart. 

Siste forberedelser: Utstyret er klargjort. 1165 elever skal besøke Trollvann denne våren.