Hvem bruker Marka mest og kan tipse best? I Skiforeningen er man alltid bare en kontordør unna nærmeste turtips.
Tre spesielt lommekjente ansatte deler her sine stifavoritter fra Ringkollen.
🌲Gjennom gammel skog på Krokskogen
Tipset av Kristoffer Skovli Karlsen, bestyrer på Løvlia
Sti fra Ringkollen til Løvlia (med stopp og påfyll her, selvsagt!).
Derfra videre på blåmerket sti mot over Stormyr, Kustein, ned til Heggelivann og sti til Skansebakken.
Dag én: Sti fra Ringkollen over Gyrihaugen til Løvlia. Nyt høstkveld på Løvlia og overnatt der til neste dag. Dag to: Sti forbi Nibbitjern over Oppkuven via Svarten til Kikut og ned i Sørkedalen eller Sognsvann. Rundt 12 km den ene dagen, 22 (+) km den andre. Stort sett sti hele veien.
Tipset av Kristine Grønlund, løypesjef i Skiforeningen
Rolig løpetur fra Ringkollen, via Løvlia (det skjer ikke at jeg drar på tur uten å teste vaffelfasilitietene underveis), via Kampesetra, ned til Lommedalen. En tur på rundt 25 kilometer. Buss hjem derfra.
Skiforeningens løypesjef har for øvrig en teori om hvorfor "alle" på sti fra nord til syd i Marka nå.
– Det er gøy å sette seg mål utenom det vanlige. Og så har det tatt litt av. Turtips deles, og trenden er blitt selvforsterkende. Det er tøft å gå skikkelig langt, sier Grønlund.
– Hvis man vil være trendy og foregangs, men er har gjort på langs?
– Da går man Marka på tvers! Det er ikke mainstream. I hvert fall ikke foreløpig.
Kristoffer Skovli Karlsen, bestyrer på Løvlia.
Håvard S. Abrahamsen, generalsekretær i Skiforeningen.
Kristine Grønlund, Skiforeningens løypesjef. Foto: Christian Haukeli