I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Vi er i sentrum av Nordkisa, er lite tettsted i Ullensaker kommune. Nordkisa er et fint utgangspunkt for sykkelturer, for det går veier i fem retninger herfra. Veien som vi ser skiltet til høyre i bildet, går til Aurstad i nabokommunen Nes.
Se på bildetHer fra Gystadmyra, en knapp kilometer øst for Jessheim sentrum, kan man velge mellom to veier til Nordkisa. Det korteste er å sykle rett fram - da blir det også en tur gjennom skogen fram til Moen. Man kan også sykle via Algarheim.
Se på bildetAlgarheim er et lite tettsted øst for Jessheim. Her ser vi nordover Kisavegen, som går til Nordkisa.
Se på bildetNed bakkene mot Kråkfoss og Leira, i det lille dalføret som krysses før Holter og Eltonåsen. I bakgrunnen ser vi Romeriksåsene.
Se på bildetRestene av damanlegget er fortsatt synlig her ved Kråkfoss. Vannkraften i fossen er i mange hundre år blitt utnyttet til sagbruk, møller og kraftverk. Første gang kornmøllene i Kråkfoss omtales i skriftlige kilder var i 1394, og kvernbruket var lenge det største i Ullensaker, ifølge Akershusmuseet. Det er elva Leira som renner forbi her, og veien vi ser til høyre i bildet, er Kråkfossvegen. Nannestad kommune ligger på venstre side av elva, Ullensaker på høyre.
Se på bildetPå tur på Løkenvegen, og straks framme i Eltonåsen. Fortsetter ferden på Åsvegen, kan man ta seg inn i Romeriksåsene ved Holtersaga.
Se på bildetEt lite stykke vest for innkjøringen til Sessvollmoen, og vi er i grenseland mellom Eidsvoll, Nannestad og Ullensaker.
Se på bildetSol og sommer på første augustdag på Dal. Vi ser tettstedet fra Sessvollvegen. Midt på bildet ser vi jernbanestasjonen, som er siste stopp på den gamle Hovedbanen.
Se på bildetIngen biler - derimot en stille og rolig turvei gjennom skogen. Gamle Algarheimsveg, som går fra Algarheim i retning Jessheim, er et godt alternativ til bilenes trasé.
Se på bildetPå Romerike er det de forholdsvis flate veiene som dominerer. Man skal man over Kopperudåsen, må man være forberedt på litt "motgang". Her ser vi nordover, og det går lett videre mot Dal.
Se på bildetPå vei mellom Jessheim og Gardermoen - på Gardermoveien - passerer man høyt over Gardermobanen og E6.
Se på bildetJessheim ble i 2010 ble utnevnt som en av sykkelbyene i Akershus. Årsaken var bl.a., ifølge Ullensaker kommune, et "målrettet arbeid og egen sykkelstrategi med plan for skilting, sykkelparkering og etablering av sykkelfelt i kjørebanen". Bildet er tatt utenfor Ullensaker rådhus og kulturhus.
Se på bildetEtter en sykkeltur på Romerike kan det være praktisk å ta toget hjemover igjen. Hovedbanen stopper flere steder - og Dal er endestasjonen.
Se på bildetDet er tid for innhøstning ved Kringler, rundballene ligger stappet med gress på jordene - tett inntil Romeriksåsene. Bildet er tatt fra Økrivegen.
Se på bildetPå vei nordover Åsvegen i Nannestad får man god utsikt mot Nordåsen når man kommer fram til Kringlertoppen. Men nærmere enn åsen, ligger det frodige kulturlandskapet som preger dette flotte turområdet.
Se på bildetMaura er et viktig knutepunkt når man er ute på sykkeltur i Nannestad kommune. Her i Maura sentrum møtes Mauravegen (som vi ser på bildet), Nannestadvegen og Gamle Hadelandsveg. Rett bortenfor bensinstasjonen og går Holkebyvegen opp til venstre - i retning Nordåsen.
Se på bildetNord, sør, øst - eller vestover igjen på Mauravegen. Fire muligheter byr seg fram her i Nordmokorset. Nannestad er utmerket for landeveissykling. Veiene går for det meste gjennom vakkert kulturlandskap.
Se på bildetIngen tvil om hvor veien går, nei! Skiltene som er spikret opp på lyktestolpen ved Holtersaga går både DNT og Skiforeningen sine standardskilt en høy gang.
Se på bildet19 bilder vist.