I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Digre kvaser av trær og kvist gjorde det nesten ufremkommelig på tur opp Overfloden, eller Sørkedalselva for dem som ikke kjenner tv-serien Professor Drøvels hemmelighet. Men for de innvidde passer det jo bra at stedet vi snudde ligger like ved Hadeland gård.
Se på bildetTorsdag ettermiddag la vi ut på padletur opp Sørkedalselva, også kjent som Overfloden, etter NRK-serien fra 1979 om Professor Drøvels hemmelighet. Det ble en spennende mikroekspedisjon som frister til gjentakelse. Elva er noen steder veldig grunn, og andre steder henger det trestammer utover og gjør det nesten ufremkommelig.
Se på bildetBeversporene på bilde nr. 22742 og mulige ferskere spor lenger opp langs elva var god grunn til å synfare området bedre. Og vi fant flere trær med ferske spor etter bevergnag. Dette, på odden ved elvemunningen, var det tydeligste. Men spor etter noen ny beverhytte fant vi ikke, så enten var dette en streifbever, eller en som søkte roligere forhold og derfor hadde fortsatt oppover elva.
Se på bildetFra brua på Sørkedalsveien og videre nedover til elva munner ut i Bogstadvannet er Sørkedalselva stort sett ganske lat, med bare små stryk innimellom. Sti på østsiden langs elva, men mye løvkratt og altfor mye søppel. På vestsiden var det et par trær som så ut som om bever nylig hadde gnagd på dem. På dette bildet er det nær venstre kant et tre som tydelig er felt av bever for noen år siden, og på motsatt side (vestsiden) en kvisthaug som kan ha vært ei beverhytte.
Se på bildetFredelig flyter Sørkedalselva forbi Elveli, hvor et par kalde netter har gjort løvtrærne høstgule.
Se på bildetPå den siste søndagen i august kom solen frem og sendte vakkert ettermiddagslys ned mot Sørkedalselven. Dette bildet er tatt fra broen på Sørkedalsveien.
Se på bildetIstykkelsen sjekkes med en isstav. Forklaring: Se nyhet nr.1302 under "Nyhetsarkiv".
Se på bildetIstykkelsen sjekkes med en isstav. Forklaring: Se nyhet nr.1302 under "Nyhetsarkiv".
Se på bildetSolen balanserer nå på åskanten, og ved Solberg streifer de siste strålene elveisen.
Se på bildetDer hvor det er åpent vann har det dannet seg store flak av iskrystaller i den fuktige luften rundt åpningen. Dekorativt og kaldt, og med svinnende sollys er fokusering og dybdeskarphet med kalde fingre en utfordring.
Se på bildetTett kratt langs elvebreddene og tykt rim gjør at solen stort sett bare viser seg som blink mellom trærne, om ikke elva har helt riktig retning i forhold til solen slik som her.
Se på bildetDet er stedvis litt åpent vann i elva, og i sprengkulda gir det fuktig luft og god anledning til rimdannelse på planter og trær.
Se på bildetSørkedalselva meandrer det siste stykket inn mot Bogstadvannet. Her får vi det siste glimtet av dampen fra Fossum Brug.
Se på bildet13 bilder vist.