I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Skiltet midt i bildet her ved Frønsvollstråkka peker mot høyre og Måneskinnsløypa. Fine forhold med sol og nypreppede spor.
Se på bildetVi møtte preppemaskinen flere ganger på dagens tur og fikk gleden av nysnø og silkeføre i både selvtråkkede og nypreppede spor.
Se på bildetRegnvær og ski er ingen god kombinasjon. Det var da også langt mellom skiløperne i dag. På stiene var det heller ikke mye folk å se, men når mildværet gir seg, blir disse fine å gå. Men husk brodder eller piggsko!
Se på bildetI byen er det bart, og det er fort å glemme at føret varierer. I høyden ligger det is etter siste ukes snøfall. Heldigvis er det fine forhold med tæle i bakken utenfor stiene.
Se på bildetLøypemaskinen har nettopp kjørt hele den gamle 16.7 km sløyfa nede fra Holmenkollen, her ved Frønsvollstråkka. Denne traseen preppes regelmessig av Bymiljøetaten og er en av de rene fristilløypene i området.
Se på bildetSkigleden forsvant denne julen, som forrige. Nå er det vekselvis knallhardt og bart i skogen sør i Nordmarka, som her i lysløypa ved Frønsvollstråkka. Piggsko er tingen, men kommer det snø har vi i hvert fall en super såle.
Se på bildetDet var skuffende lite høstfarger over Fuglemyra denne sene septemberdagen, men ved lille, uanselige Lortputt øst i Frønsvolltråkka hadde mose og gras fått skikkelig høstskjær. Den som på barmark går Måneskinnsløypa mot øst her, vil fort finne ut hva som inspirerte til navnet på putten.
Se på bildetBlåstien fra Vettakollen forbi Fuglemyra og til Frønsvolltråkka bærer mange steder preg av at den er mer enn et vanlig tråkk. Her, i bakken ned mot Frønsvolltråkka, er det tydelig at den i sin tid var steinsatt og bearbeidet til en om lag 1 meter bred hestevei.
Se på bildetFrønsvollstråkka er både sti- og løyekryss, og skiltstolpen her bærer preg av det. Ti skilt på én stolpe, noen bedre?
Se på bildetBlåbærlyngen er irrgrønn og blomstrer tidlig i år selv så høyt som ved Frønsvolltråkka.
Se på bildetPå vei mot Ullevålseter må du forsere denne kraftige kneiken - men på den andre siden venter lange, flott unnabakker...
Se på bildetBomveien ved Frønsvollstråkka i lyset fra lysløypa fra Frognerseteren til Ullevålseter. På himmelen ser vi en del av Karlsvognen
Se på bildet12 bilder vist.