Fra en brygge like ved Trevatn stasjon. Området rundt Trevatn er et paradis for friluftsliv, høyt og fritt som det er her (390 moh) på åsen mellom Søndre Land og Vestre Toten
TweetPå skiltet som viser vei sydover Sandbekkdalen er det hengt opp informasjonsplakater for turmuligheter i området, ikke minst sykelmulighetene sommerstid.
Sykler man rundt Kvitingen fra Åstjern, er man her ved nordligste punkt - Trevatn oppe ved Eidstugua. Nå bærer det rett sydover i Sandbekkdalen i lett stigning før det bærer utfor Sytjerndalen.
Når man sykler på veinettet mellom Åstjern og Eidstugua, krysser man jernbanen rett som det er, både i underganger og i åpne kryss som dette. Det er den nedlagte Valdresbanen som går her. Selv om den er nedlagt som rute, trafikkeres den jevnlig i turistøyemed (www.valdresbanen.no). Man skal derfor passe på når man krysser.