Denne kollen ligger mellom de tre Tretjerna nord for Skålsjøen. Her var det en kjentmannspost i 1994, og stedet tålte et besøk også 27 år senere. Tjernet som skimtes, er det sørøstre av de tre. Ifølge kjentmannsheftet er det tre steder i Østmarka som heter Tretjerna.
TweetHestene på Losby gård brydde seg ikke mye om det vakre værfenomenet. Minus ni grader ga en kald tur.
Det vestre av Småvanna sørøst for Gjellebekk er det minste, og har et sumpaktig område ved utløpet i øst. Her hadde det ikke vært mulig å gå tørrskodd om det ikke var for is og tele. I skogkanten var det ikke frosset til ennå, og der var det godt å ha noen røtter og trær til støtte. Her sto også den eneste seljen vi fant i området.
Dette er det midtre av Småvanna sørøst for Gjellebekk. I dette er det mange små øyer med sivvekst, kanskje flytetorver. I dette området var det spor av gammel rødmaling på trær, kanskje etter ei gammel skiløype over tjernene. I dette området var det ikke trivelig å ta seg frem på nattorienteringsløp før århundreskiftet.