Den øverste brua i Akerselva etter brua ved demningen går over en oppbygd steinterskel. Her får man et godt overblikk over vannføringen, og hvordan elva går fra foss til stryk. Men her må man vente til rett tidspunkt og faktisk også rett årstid for å kunne ta et bilde, ellers blir det for mye skygge eller for direkte motsol.
TweetDette er et nærbilde av demningen og lensene som er synlige i bakgrunnen på bilde nr. 35503. Brekkedammen var oppsamlingsplass for sagtømmer, og Brekkesaga lå i og utenfor høyre bildekant. Nå har byen krøpet tett innpå, men et ganske bredt område langs elva er fortsatt friområde.
Mot Frysja ser man ikke mye til at Brekkedammen har hevet vannspeil. Forskjellen er mest at siv og gress langs vannkantene nå er under vann.
Ved Brekkefossen har det ligget både møller og sagbruk opp gjennom tidene. Mest kjent er Brekkesaga på vestsiden, som var i drift til 1965. Den hadde eget elektrisitetsverk fra 1892, og kraftstasjonsbygningen står her fortsatt.