«Langt, langt borte saa han noget lyse og glitre» heter det om Th. Kittelsens berømte maleri fra 1900. Denne lørdagen glitret Norefjell som vårt eget Soria Moria slott, da vi nærmet oss Damtjern sørfra. Og det var jo nettopp Norefjellutsikten som inspirerte eggedalbaserte Kittelsen. Forøvrig er skiføret fremdeles upåklagelig i dette området.
TweetHer fra Blankvannsbråtan
Mange bare flekker å se i lia overfor lille Åklungen (som skimtes til venstre for nærmeste mast), og mye overvann på isen. Snart titter det vel frem noen blomster i vårvarmen. Kraftledningene ender på Sogn, og vi kan skimte Ekebergåsen som nest bakerste ås mellom mastene.
I dag ble skøyteskiene valgt, og det ble mange mil på Krokskogen på det fine vårføret vi fikk servert hele veien fra Skansebakken. Bildet er tatt på Stubdalstjern nord for Damtjern. Det er mye sne i området, og oppe på Løvliflakene viste måleren 110 cm.