Kuldegrader og tørr nysnø gjorde det mulig å legge inn noen kilometer på ski på Ekebergsletta i dag. Foreløpig for lite snø til at spormaskinen kan kjøre opp løyper, men det var likevel greit å gå på det tynne snølaget. De fleste prioriterte imidlertid aking her i dag.
TweetDet kreves både god kunnskap og riktig utstyr for å gå på tynn is. Her får deltagere på et iskurs på Steinsfjorden prøve seg på turskøyter.
Mye kan læres ved å lese, men noe er best å teste ut i praktisk læring. Så vi i Turskøyter Hole og Ringerike hadde kurs i bukta ved Vik. I bakgrunn «Statoilstranda», som den heter på folkemunne, selv om Cirkel K har vært der noen å Til høyre i bildet har vi Kråkevika. Her vi står, var isen 9 cm tykk, men du skulle ikke langt ut før isen bare var ca. 3 mm tykk. Legg merke til at alle deltagerne har komplett utstyr for å gå på tynn is, og kurset var meldt inn til brannvesenet.
Noe av de trivelige med turskøyter er at folk har god tid, og har tid til å utveksle litt isinfo. Disse tre er drevne, og det trengtes, slik isen var der. Gjesvoldåsen og Fekjær i bakgrunn. Isen var helt super å skøyte på, men stedvis tynn og med vindbrønner. Som du ser alle har fullt utstyr.