Nitedals Krudtverk holdt det gående helt til 1978. Svartkruttet ble benyttet til ulike formål, men grunnlaget for produksjonen i Nittedal var først og fremst hvalfangst.
TweetDette var det farligste stedet på Nitedals Krudtværk, står det på plakaten. Her ble kruttet ferdigbehandlet. Det var flere ulykker der folk omkom.
Det er flere bygninger og andre gamle installasjoner langs Ørfiskebekken. Her ser vi over mot bålplassen opparbeidet av DNT/Nittedalskameratene. Det er til og med en vedbod der du kan forsyne deg.
«Mor med barn» av Per Ung fra 1993 ble en av favorittene til turdeltagerne denne dagen. Her havnet ikke tankene på ville veier slik som på mange av de mer abstrakte kunstverkene, og moren var også plassert med flott utsikt mot Nesoddtangen med enden av Sjursøya foran containerskipet litt til venstre i bildet.